7 Adımda AEROPRESS ile FRENCH PRESS Kıyaslaması

   French Press yılların eskimeyen demleme ekipmanı. Aeropress ise daha dünkü çocuk. Ama ikisi de tüm dünyada çok popüler. Peki aralarındaki farklar neler?

1.  Her ne kadar iki demleme ekipmanının adında “press” ifadesi geçse de sadece Aeropress’te basınç uyguluyoruz. French Press’te ise sadece pistonu bastırıyoruz.
2. Her iki ekipmanda da demleme süreci üzerinde kontrol sahibi olabiliyoruz. Kahve-su oranı, suyun sıcaklığı gibi parametreleri kendi damak tadımıza göre ayarlamak her ikisinde de mümkün.
3. Kullanıma elverişli olmaları açısından Aeropress bir adım daha önde. Kırılmadan istediğimiz her yere taşıyabiliyoruz. Ve parçalara ayrıldığı için daha az yer kaplıyor.

       
4. Demleme süresi Aeropress’te daha kısa. Aeropress’te 1.5 dakikada kahvemiz hazır olurken, French Press’te bu süre 4 dakikayı buluyor.
5. Aeropress’te tek seferde 1 fincan hazırlayabiliyorken, French Press’te büyüklüğüne bağlı olarak 1 ila 8 fincan kahve hazırlayabiliyoruz.
6. Aeropress’te demleyeceğimiz kahve ince (fine) öğütülürken, French Press’te demleyeceğimiz kahve kalın (coarse) öğütülmüş olmalı.
7. Ve en önemlisi Aeropress’ten elde edeceğiniz kahve French Press’e göre daha berrak ancak daha yoğun olacaktır. French Press ile yapılan kahve daha bulanık ama aroması güçlü bir kahve olur.

7 Adımda AEROPRESS ile FRENCH PRESS Kıyaslaması

7 Adımda AEROPRESS ile FRENCH PRESS Kıyaslaması
0

Editor Rating

Bir Cevap Yazın