Falsız Kalmıyoruz!

Türk kahvesi kadar geleneği bol olan başka bir kahve daha var mıdır bilemiyorum. Bu geleneklerin birçoğu modern hayata uyarlanmış durumda. Ancak içlerinde öyle biri var ki, hem en merak uyandıranı, hem de modern hayata uyumu ile artık zaman-mekan tanımıyor. Nedir bu? Tabiki her Türk kahvesi sonrası olmazsa olmaz kahve falı.

Kahve falı esasen bir dost  ile karşılıklı içilen kahveden sonra bakılır. Fincan ters çevirilir, üzerine yüzük koyulur (fincan daha çabuk soğusun diye), fincan açılıp fala bakılır, fal bitince tabaktaki telveler tekrar fincana boşaltılıp falda çıkan hayırlı şeylerin ne kadar kısa sürede gerçekleşeceği belirtilir ve son olarak fincan sahibi kalkıp fincanı ve tabağı yıkar.

Ancak bu geleneğin kafelere taşınması ile her kafenin maaşlı bir falcısı ortaya çıktı. Siz Türk kahvesi sipariş ediyorsunuz, garson getiriyor, içiyorsunuz ve sizi hiç tanımayan maaşlı falcı falınıza bakıyor. Bu arada arkada diğer bir müşteri sırada bekliyor filan.

Bu da yetmedi. Artık evde yalnızken bile Türk kahvesi sonrası falınıza baktırabilirsiniz. Çünkü artık online fal bakma servisleri mevcut. Zaman-mekan tanımayan bu sitelerde falınıza bakılıyor.

Bu işin bir adım sonrası nerelere varır bilmiyoruz. Belki evimize hologramlı bir falcı gelir her Türk kahvesinden sonra. Ne dersiniz?

Falsız Kalmıyoruz!

Falsız Kalmıyoruz!
0

Editor Rating

Bir Cevap Yazın