Kahve Dünyada Nasıl Devrim Yarattı?

M.O. 800’lü yıllarda Etiyopyalı bir keçi çobanı sayesinde kahve ağacı keşfedildi. Keçilerinin bir ağacın meyvesini yediklerini ve şaşırtıcı şekilde enerjik hale geldiklerini gören keçi çobanı kahve ağacının meyvesini ve içindeki çekirdeği bu şekilde keşfetmiş oldu.


Kahve, M.S. 850’lerde Doğu Afrikalı kabileler tarafından yiyecek olarak kullanılıyordu. Belki de dünyanın ilk enerji barlarını kahve ve hayvan yağını karıştırarak Doğu Afrikalılar yapmışlardı.
M.S 1000’li yıllarda Arabistan yarımadasındaki Müslümanlar ilk kez kahveyi demlemeyi keşfettiler. İnançları gereği alkol almayan müslümanların temel içeceği kahve olmuştu. Arabistanlı Müslümanların belki de o dönemde bilmediği şey kahve ile %46 daha üretici ve enerjik hale geldikleriydi.


1600’lü yıllarda ise Avrupalılar kahveyi “Şeytanın İçeceği” olarak gördüler. O dönemde su içmek için yeteri kadar temiz olmadığından alkole yönelen ve çoğu zaman sarhoş olarak gezen Avrupalıların kahvenin cehennemden geldiğini sanması kahvenin uyarıcı ve canlandırıcı etkisinden olsa gerek. Ancak kahve cehennemden değil, kahve kemerinden geliyordu. Tesadüf eseri midir bilinmez, Aydınlanma Çağı tam da bu dönemde başlamıştı.
Ve nihayet 1668’te Avrupa’da ilk kahve evi Paris’te açıldı. 1688’te Amerika Birleşik Devletleri’nde açılan kahve evleri de büyük ilgi görür oldu. Ancak ABD’de 1773’de Boston Tea Party yüzünden kahve hiç de vatansever bir içecek olarak görülmüyordu.


1865’te James Mason modern kahve demleme ekipmanını tasarladı. Hemen ardından çılgın İtalyanlar kahvelerine süt ekleyerek latte’yi buldular. Ve bu espresso bazlı kahvelerin çeşitlenmesine ön ayak oldu.
1914’te kahve özel bir paketleme ile 1.Dünya Savaşı’nda askerlerin kumanyasında yer alan temel maddelerdendi.
1920’lerde ABD’deki yasaktan dolayı kahve evlerine olan ilgi %450 oranında artış gösterdi ve nihayet 1971’de ilk Starbucks açıldı.
Bugün ise kahve dünyada en çok ticareti yapılan 2. ürün haline geldi. Artık tüm dünya kahve içiyordu.

Kahve Dünyada Nasıl Devrim Yarattı?

Kahve Dünyada Nasıl Devrim Yarattı?
0

Editor Rating

Bir Cevap Yazın